10. Mayıs 2019

iRobot Roomba ile Uçuşan Tozlar mı Yok Artık

Zaman artık daha hızlı akıyor sanki. Çocuklarla koştururken, bir yandan da toz / akar alerjisi ile uğraşmak…iRobot Roomba hayatıma girdiğinden beri uçuşan tozlar yok ve üzerimden bir yük kalktı.

28. yaşımın bana hediyesi güzel bir kız çocuğu ve solunum alerjisi oldu. Kendimde başlayan bu solunum alerjisi kızımın çoklu besin ve akar alerjisi ile devam etti. Atopik dermatit, toz / akar alerjisi, mis kokular sebebiyle solunumun tıkanması, ciltte döküntüler, yaralar daha neler neler.. Kızımın ilk beş yılı, oğlumun da ilk bir yılı böyle geçti. Besin alerjisi ile uğraşırken hayatınızın ne kadar kısıtlandığını ancak yaşayan ebeveynler bilir. Her gün kısıtlı sebze, meyve ve bakliyatlarla yemek üretmek, evi temiz tutmak ve çocuğunuzla keyifli zaman geçirmek pek de kolay olmuyor. Pes ettiğiniz, aman bugün de biri eksik kalsın dediğiniz oluyor, en azından benim oluyordu. Hele ki Kartal’ ın da hayatımıza katılması ile evin günde iki kez süpürülmesi daha elzem olmuştu.

Alerji ile yaşarken hayatınızı kolaylaştıracak teknolojileri de araştırıp buluyorsunuz. Benim de iRobot Roomba ile tanışma hikayem böyle oldu. Uzun süre araştırdım. Önceleri yuvarlak bir robotun evin her yerini süpüremeyeceği, özellikle köşelerde tozların kalacağı ve birikme olacağı ile ilgili ön yargılarım vardı. Bu konuda yazılan her yorumu okuduktan ve piyasada yer alan ürünleri de detaylı araştırdıktan sonra karar verdim iRobot Roomba’ ya. Neden mi?

    1. İlk önceliğim verdiği servis hizmeti ve garanti süreci: Teknik servis hizmetini ürünü tanıyan bir ekipten alıyorsunuz ve ürünü parça garantili olarak satın aldığınızdan, üründen kaynaklı durumlarda değişimi yapılmış olarak size geliyor.

 

    1. Batarya ömrü: Robotik ürünlerde kullanılan bataryaların ömrü ürünün fiyatını amorti edemiyor maalesef. iRobot Roomba’ nın bataryası Li-Ion (lityum – iyon) olduğundan doğru kullanımda 5 yıl ömrü var.

 

  1. Kablolara dolaşmama: Eşimin bilgisayar mühendisi olması sebebiyle evde çok fazla kablolu cihaz ve dolayısıyla kablolar bulunuyor. Bazıları sabit olsa da bazıları yerde olduğundan onlara dolaşmadan gezebilir olması önem arz ediyor.

Bütün bunları üst üste koyduğunuzda ürünün avantajları çok fazla. Gelelim deneyimime. Beni Robot Roomba e5158 modelini kullanıyorum ve her gün sabah – akşam olarak çalıştırıyorum. O evin içerisinde dolaşırken yemek yapıyorum, ütü yapıyorum, günlük işlerimi tamamlıyorum ve kendime sıcak bir bardak çay içecek zaman yaratıyorum. Haritalama sistemi sayesinde evin her yerini dolaşıyor, kirleri tespit ediyor ve toz haznesine topluyor. Bunu denemek için pek çok kez farklı noktalara kırıntılar döktüm. Kırıntıların tamamı toplanmadan süpürme işlemini tamamlamıyor. Şarjını da efektif kullandığından bitmeden şarj ünitesine geri dönebiliyor.

Cihazın bir diğer güzel özelliği ise telefon ile yönetebiliyorsunuz. Dışarıdayken çalışma komutu verip eve geldiğinizde misafir ağırlayabilecek konumda oluyorsunuz. Ya da çocukların uyku saatine göre çalışmasını planlayabiliyorsunuz. O zaman siz hiç tuşa basmadan planladığınız saatte çalışıp süpürüp dönüyor.